Okolica

watch Bułgaria to coraz popularniejszy kierunek wakacyjnych podróży. Piękna przyroda zachwyca wielu turystów.  Z jednej strony morskie wybrzeże, z drugiej liczne masywy górskie. Morze Czarne przyciąga miłośników złocistych plaż, słońca i przepysznej kuchni.

 

number.foundation4voters.com Słoneczny Brzeg (Sunny Beach)

Region Słoneczny Brzeg - Nesebyr Riwiera położony jest w środkowej części wybrzeża Morza Czarnego. Obejmuje miejscowości: Elenite, Św. Włas, Słoneczny Brzeg, Nesebyr, Ravda, Aheloy. Rozciąga się w cichej zatoce, pomiędzy przylądkiem Emine a miejscowością Pomorie. Krajobraz łączy w sobie rozległe zielone łąki, stoki Starej Płaniny oraz morze. Szczególne położenie ma Nesebyr, który usytuował się na małym skalistym półwyspie, połączonym z brzegiem wąskim pasmem lądu.

Słoneczny Brzeg jest chyba najlepiej rozwiniętym plażowym ośrodkiem w Bułgarii, wakacyjnym centrum rozrywki. Najważniejsza jest fantastyczna, piaszczysta plaża, osłonięta wydmami, łagodnie schodząca do morza, woda posiada średnią temperaturę 24 stopni. Na plaży oferowane są skutery wodne, przejażdżki "bananem", loty balonem itp. Ale nie tylko plaża jest atrakcją. Słoneczny Brzeg jest również centrum nocnego życia, dyskotek i atmosfery wielkiego kurortu. Wieczorem rozległy, nadmorski deptak przeżywa godziny szczytu. Atrakcje zapewniają zapełniają niezliczone ilości kafejek i restauracji. W hotelach i resortach można korzystać z nowoczesnych ośrodków Spa & Wellness, kortów tenisowych, golfa itp. W nowoczesnym shopping mall-ach amatorzy zakupów odnajdą bez trudu znajome sieci handlowe i firmowe stoiska. Ze Słonecznego Brzegu można łatwo przemieścić się we wszystkich najważniejszych kierunkach – odjeżdżają stąd autobusy do Nesebaru, Sozopolu, Warny, Burgas, Sofii i Istambułu.

Proponujemy skorzystanie z dodatkowych atrakcji tj. wycieczka do Istambułu i Sozopolu, wieczór bułgarski (ognisko, bułgarskie wesele itp.), degustacja wina w pobliskiej winiarni, zwiedzanie delfinarium w Warnie i wiele innych.

 

get link Neseber

Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Słonecznego Brzegu. Zabytkowe miasto, które zostało założone ponad 2500 lat temu. Z tego okresu pochodzą ruiny murów obronnych, baszt i arkad. Miasto w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okres swojej świetności przeżywało jako port handlowy w czasach bizantyjskich.

Dziś Neseber jest oblegany przez turystów. W malowniczych, wąskich uliczkach,  można kupić najbardziej charakterystyczne dla Bułgarii souveniry (ceramikę w pawie oczka, kosmetyki z wyciągiem z olejku różanego, obrusy). Można również zjeść romantyczną kolację w jednej z restauracji „zawieszonych” na skarpie, z widokiem na morze. W drodze od knajpki do knajpki można odwiedzić archeologiczne i etnograficzne muzea.

 

Święty Włas (Saint Vlas)

Urokliwy kurort nazywany bułgarskim Saint Tropez. Położony 3 km od Słonecznego Brzegu, nad samym morzem. Kiedyś był  znanym uzdrowiskiem ze względu na panujący tu mikroklimat, zalecany szczególnie na kłopoty z drogami oddechowymi. W Święty Włas znajduje się piękny, nowy port jachtowy (Marina Dinevi), z którego kursują tramwaje wodne do Nesebaru, a także stateczki turystyczne wożące turystów po Morzu Czarnym. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do surfowania. Ceny w butikach Marina Dinevi porównywalne są do cen w centrum Warszawy. Portowe kafejki i restauracje tętnią życiem do białego rana. Wieczorem, z mariny roztacza się wspaniały widok na całą zatokę i jej oświetlone miasteczka: Nesebar i Słoneczny Brzeg. W centrum Święty Włas, w sezonie wakacyjnym główną uliczką, prowadząca do rynku, trudno jest się przecisnąć. Oprócz restauracji, straganów z pamiątkami, sklepów, znajduje się tutaj kilka kafejek internetowych i kantory wymiany walut.

 

Sozopol

Starożytna perełka, wysunięta na południe, 30 km od Słonecznego Brzegu. Jest jednym z nielicznych morskich miasteczek, gdzie poza wypoczynkiem na plaży turyści mogą poczuć klimat starożytnych Traków, Greków, Rzymian i Bizantyjczyków. Sozopol posiada dwie plaże: północną (położoną przy starym mieście) oraz południową (usytuowaną w nowej części miasta). Warto zobaczyć stare miasto Sozopol, znajdujące się na niewielkim skalistym półwyspie. Stare miasto przecina gąszcz brukowanych uliczek, większość domów to budynki zabytkowe.

Sozopol uznawany jest za kulturalną stolicę bułgarskiego wybrzeża. Odbywa się tu w sezonie letnim wiele koncertów, wystaw oraz inne imprezy kulturalne.

Pod względem atmosfery i architektury przypomina Nesebar – wąskie uliczki, domki z wysuniętymi, drewnianymi piętrami, malownicze plenery. Warto odwiedzić muzeum archeologiczne i wybrać się statkiem wycieczkowym na wyspy świętego Iwana i Piotra.

 

Pomorie

Miasteczko położone w połowie drogi pomiędzy Burgas a Słonecznym Brzegiem. Słynie z wyrobów alkoholowych – win, rakij i koniaków. Koneserzy win i koniaków i słynnej bułgarskiej Pliski powinni obowiązkowo zajrzeć do tutejszej wytwórni „Czernomorsko zlato” z przylegającym do niej sklepikiem. Pomorie jest również ośrodkiem leczniczo-rehabilitacyjnym. „Pomoryjskie błota” z tych okolic mają zbawienny wpływ na reumatyzm i schorzenia skóry. Niegdyś znana z Polsce pasta do zębów „Pomorin” do dziś jest produkowana w tym miasteczku. Niedaleko znajduje się kurhan tracki z II w. p.n.e. z murowanym grobowcem, udostępnionym do zwiedzania turystom.

 

Burgas

Czwarte co do wielkości miasto Bułgarii ulokowane w środkowo-południowej części wybrzeża Morza Czarnego. Z powodu rozwiniętego przemysłu nie jest to lokalizacja o walorach turystycznych, ale stanowi za to bazę wypadową do okolicznych miejscowości nadmorskich oraz jest dużym węzłem komunikacyjnym i handlowym. W sezonie wakacyjnym nabiera znaczenia jako międzynarodowy port lotniczy. Jest też ważnym portem rybackim. Latem warto odwiedzić odremontowany, główny deptak pełen kafejek i restauracji albo wybrać się na spacer po parku w centrum miasta i molo. Alejki z wieloma odmianami drzew i krzewów prowadzą nad morze. Pośród nich stoi pomnik Adama Mickiewicza, który spędził tutaj kilka z ostatnich miesięcy życia. Pod Burgas znajduje się uzdrowisko „burgaski bani” z ciepłymi źródłami mineralnymi. Duża część turystów przyjeżdża do Burgas na zakupy.

Trejdoo